Közös vetélkedőt szervez az idei Orwell-év alkalmából a XX. Század Intézet és a Duna TV. Ennek alkalmából tegnap a sajtó képviselői is megismerkedhettek az ősszel útjára induló vetélkedő egyes játékelemeivel. Az Uránia Filmszínházban megtartott sajtótájékoztatón Schmidt Mária, a XX. Század Intézet főigazgatója elmondta: George Orwell műveit Közép- és Kelet Európában tudják csak igazán értékelni, hiszen ezen a vidéken mindkét - a nemzetiszocialista és a kommunista - diktatúra is mély sebeket ejtett. Éppen ezért a XX. Század Intézet a George Orwell-jubileum alkalmából időszaki életmű kiállítást rendez a Terror Háza Múzeumban. A XX. Század Intézet az Orwell-Év során egy további időszakos kiállítást is tervez ősszel a múzeum falai között "1984" címen. Míg a június 25-én, az író születésnapján megnyíló első kiállítás George Orwell személyét, munkásságát mutatja be, a második tárlat az 1984-es esztendő közép-kelet-európai állapotait kívánja "életre kelteni". ősszel a Duna TV-vel közösen indul egy "Valóbb Világ - Orwell év, 2003" címet viselő vetélkedő, amelyen magyarországi és a határon túli magyarok játékos csapatai vesznek majd részt. A vetélkedő fontos célja, hogy felkeltse a határon túli magyar fiatalság érdeklődését is, hogy minél több résztvevőt bevonjon játékba. A vetélkedő határon túli kiterjesztésével az is hangsúlyosabbá válik: George Orwell életműve összeurópai örökség. Az elődöntőkre a következő helyszíneken kerül majd sor:
Beregszász
Ezen kívül a www.orwell.hu internetes oldalon is lehet majd pályázni a döntőbe jutásra. A Duna Televízió ezen a héten több programmal is emlékezik az íróra. Szerda este Balogh Júlia és Wonke Rezső negyvenperces filmjét, szombaton és vasárnap egy két részes külföldi dokumentumfilmet és végül az 1984 című regény 1984-ben forgatott filmváltozatát vetítik.
A Duna Televízió műsora:
Június 25., 22.15 - Ki volt George Orwell? (kerekasztal beszélgetés)
Június 28., 22.10 - George Orwell (angol ismeretterjesztő film 2/1)
Június 29., 19,.25 - George Orwell (2/2)
Június 29., 20.25 - 1984
Schmidt Mária beszéde a sajtótájékoztatón:
Schmidt Mária: Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
A száz éve született George Orwell életművének központi témája nem a szerelem vagy a halál, hanem az az erő, amely a XX. század során hol erőszakkal, hol hízelkedéssel furakodott magánéletünkbe: a politika.
Pontosabban egy politikai eszmerendszer, amelynek szószólói a tökéletes igazság birtokosaként értelmezték magukat, és végül totális hatalomra tettek szert, átgázolva, megerőszakolva a társadalmat.
Meggyőződésem, hogy George Orwell nekünk közép-kelet-európaiaknak többet adott, mint a világ boldogabbik tájain lakóknak. Orwell évtizedeken át kapaszkodót és szellemi tápot jelentett a magyar rendszerváltó értelmiség számára. Munkái túl sokáig számítottak veszélyes csempészárúnak ahhoz, hogy most, 2003-ban, ne áldozzunk méltó módon emlékének.
A XX. Század Intézet egész éves rendezvénysorozattal emlékezik meg George Orwellről.
Ennek a rendezvénysorozatnak több fontos eseményét éppen a Duna Televízióval kialakított együttműködés keretében valósítjuk meg.
Egy történeti intézet számára a televízió adta nyilvánosság különleges lehetőség, hiszen tevékenységünk így válik hozzáférhetővé egy sokkalta nagyobb közönség számára. Az, hogy a Duna Televízió kulturális küldetését és a közszolgálatiság legnemesebb hagyományait követve partnerünk lett, ad némi reményt arra, hogy a "magas kultúrának" csúfolt szellemiség még otthonra lelhet magyar nyelvű televízióban is.
Az Orwell-év keretében eddig is kiváló volt intézményeink között az együttműködés: Orwell-tematikájú filmvetítés-sorzatunkról, pályázatainkról határon innen és túl értesülhett a Duna Tévé közönsége. Így lesz ez kiállításainknál - az első holnap után, szerdán nyílik meg a Terror Háza Múzeumban "Ki volt George Orwell?" címmel -, és így lesz ez októberi nemzetközi konferenciánk esetében is, amelyre itthonról és külföldről egyaránt nagyszámú előadót hívtunk meg.
Legnagyobb közös vállalkozásunk azonban minden bizonnyal a őszre tervezett "Valóbb világ" című televíziós vetélkedő lesz, amelynek segítségével nem csupán az orwelli örökség, de a totalitárius rendszerekkel kapcsolatos ismeretek, tapasztalatok is feldolgozhatók - mégpedig egy, a határokon átívelő játék keretében.
Ehelyütt is megköszönöm a segítséget, amelyet együttműködő partnereink: a Magyar Nemzet, az Origo portál, és a Brit Nagykövetség eddig nyújtott a számunkra.
Köszönöm megtisztelő figyelműket! Kérem, tartsanak velünk!
Most pedig átadom a szót a Duna Televízió elnökének: Pekár Istvánnak!
Pekár István: Az elmúlt években végigsepert a világon a valóságshowk gőzhengere.
Úgy tűnik, pillanatnyilag ez a nézőkért folyó gátlástalan vadászat legalantasabb eszköze.
A nézők közül csak nagyon kevesen tudják, hogy ennek az alapgondolata Orwelltől származik, lényege a mesterséges világban tartott emberek megfigyelése. A néző a nagy testvérként kísérheti a show résztvevőinek legintimebb pillanatait is.
Maga a valóságshow is magában hordozza az orwelli világ álságát: az ember manipulálhatóságának nincs határa. Mindent meg lehet vele tenni, még pároztatásra is rá lehet venni, milliók előtt.
Orwell megérzett valamit az ember természetéből, azt a gyengeséget, ami a könnyebb út csábításával akár a pusztulásának a kódja is lehet.
A Duna Televízió ezért tartja fontosnak, hogy a Rákóczi szabadságharc, Deák Ferenc, Kemény János és más magyar vonatkozású évfordulók mellett Orwellről is megemlékezzen.
George Orwell születésének századik évfordulóján természetesnek tartottam, hogy méltó módon szóljon a Duna Televízió őróla, hisz a mi eddigi életünk nagyobbik fele abban a világban, az orwelliben telt el. Június 25-én, szerdán, az író születésnapján televíziónk egy kerekasztal beszélgetéssel emlékezik az íróra, amely műsorunkat itt6 is megtekinthetnek a Csortos teremben. A beszélgetés résztvevői is itt vannak velünk: Körmendy Zsuzsanna, Miszlivetz Ferenc, Kun Miklós és Nóvé Béla, akik a műsorban a fő hangsúlyt Orwell művének és szellemének máig tartó hatására és az orwelli örökség továbbélésére fektették. De szeretném felhívni a figyelmüket arra is, hogy hét végén, szombaton és vasárnap egy kétrészes angol dokumentumfilmet mutatunk be George Orwellről. Terveink között szerepel egy vetélkedő megszervezése is a XX. Század Intézettel közösen, amelynek a hazai helyszíneken kívül négy kárpát-medencei város is otthont ad majd: Dunaszerdahely, Beregszász, Székelyudvarhely és Szabadka. Az említetteken kívül lesz még egy virtuális helyszínünk: a XX. Század Intézet internetes portálja. Az ott jelentkezők ugyancsak részt vehetnek a játékban.
Ez a vetélkedő nemcsak Orwellről szól majd, hanem az abban résztvevők, hisz legtöbbjük olyan ismeretekre támaszkodhat, amelyeket a mindennapjainkban élt át.
A sajtótájékoztatón készült képek