Számos embernek a Big Brother hívta fel a figyelmét -ha egyáltalán felhívta - hogy a mindent megfigyelő Nagy Testvér bizonyos George Orwell nevű írótól származik:
De talán ez is némi esély, hogy a XX. század Intézet az író születésének 100. évfordulójára rendezett programjai méltó érdeklődésre számíthassanak. Beszélgetés Tallai Gáborral , az Orwell év projektvezetőjével.
- Éppen száz esztendeje született George Orwell, eredeti nevén Eric Blair. Emiatt rendezik most az Orwell-évet, vagy esetleg más aktualitása is van?
- A százéves évfordulón túl nagyon sok olyan kérdésre is választ adhat és ad majd ez az év, amelyekre eddig még nem volt válasz.
- Ezek szerint bizonyos adósságot is kell így majd törleszteni, ha már egyszer száz éve született az író. Ez az aktualitás ezt is lehetővé teszi.
- Igen, olyan nagyon egyszerű kérdések, mint az, hogy ki volt Orwell? Természetesen, nekem is megvan ehhez a válaszom, amelyet mindjárt megadok, de egy másik fontos kérdés az, miért volt akkora hatása? George Orwell a XX. század angolszász irodalmának és a világtörténelemnek az egyik legkülönlegesebb figurája, aki saját életét egyáltalán nem tartotta fontosnak, sőt végrendeletében még azt is megtiltotta, hogy bárki életrajzot írjon róla. Nagy hatású író, újságíró, esszéista volt, aki a közvéleményt is meg tudta mozgatni írásaival. Azt hiszem, a széles közönség legfőképp két munkáját ismeri, az Állatfarmot, illetve az 1984-et.
- Ezeket talán még akkor is ismerik az emberek, ha nem olvasták, vagy nem látták, tudják, hogy miről szól.
- Igen, ami önmagában is érdekes, hiszen 1989-ig ezeket nem is lehetett megszerezni, legfeljebb tiltott kiadványokban, de ezek a művek rendkívül direktek, nagy erejű írások. Az Állatfarmban állatok játsszák el azokat a szerepeket, amelyeket rájuk testál Orwell, de annak idején, amikor ezt olvasták, Orwell nyugat-európai, tengeren túli, vagy akár közép-kelet-európai olvasók pontosan tudták, hogy ki, kicsoda.
- Talán inkább a kelet-európaiak tudták igazán, hogy kik a disznók, lovak és a szamarak, meg a többi állat.
- Persze, biztos vagyok benne, hogy Orwell Közép-Kelet Európában kicsit többet jelent, mint a világ más tájain. - A második saját kérdése az volt, hogy mitől volt ilyen nagy hatással az emberekre? Ezt egy kicsit kiegészíteném azzal, hogy honnan tudta, milyenek az igazi totalitárius rendszerek, hiszen o is azért baloldali gondolatokat vallott, de ilyen direkt nem találkozhatott velük?
- Számos kortársával együtt sokkal közelebbről látta a megvalósuló szocializmusnak-kommunizmusnak azokat a bűneit, amelyeket a közönség egy része nem vett tudomásul.
- Járt a Szovjetunióban?
- Hogy Moszkvában járt-e, erre nem vennék mérget, de a spanyolországi tartózkodása alatt tapasztalhatta, hogy a sztálini támogatást élvező spanyol kommunisták miként szalámizták szét a spanyol baloldalt, és hogy a kommunista párt logikája szerint hogyan kellett viselkedni.
(Krónika hírszolgálat) |