A szomorú utópia mesterére, a világvége-vízió egyik legjobb irodalmi adaptációját adó angol íróra, George Orwellre emlékezik a XX. Század Intézet most induló centenáriumi programja. Az Orwell-év számos kulturális és tudományos eseménnyel emlékezik a száz esztendeje, 1903-ban született alkotóra, és megpróbál választ adni a kérdésekre: ki volt George Orwell, miért volt akkora hatása, illetve hogyan él tovább az orwelli örökség? A rendezvénysorozat a Brit Nagykövetség, a British Council, a Magyar Nemzet, az Origo portál, a Duna Tv és a Terror Háza Múzeum együttműködésében jött létre.
A Terror Háza Múzeum két időszaki kiállításnak ad otthont. Az első június 25-én nyílik meg Ki volt George Orwell? címmel, a másodikat szeptemberre tervezik. Az eddig jobbára csak az 1984 és az Állatfarm című regényei alapján ismert orwelli örökséget televíziós vetélkedők, kerekasztal-beszélgetések és egy kétnapos nemzetközi konferencia keretében is vizsgálják. A Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány irodalmi esszé- és képzőművészeti pályázatot hirdetett középiskolásoknak és a felsőoktatási intézmények hallgatóinak, valamint a határon túli diákoknak. A beadási határidő 2003. július 15. (További információk a 212-9341-es telefonon kaphatók.)
A XX. századi irodalom- és eszmetörténetben kivételes hatású angol író munkásságát a mozgókép segítségével is bemutatja a Toldi moziban rendezendő filmvetítés-sorozat. Elsőként Michael Radford 1984 című, 1984-ben készült kultuszfilmjét vetítik le, március 14-én este nyolc órakor - ez a program egyben az Orwell-év hivatalos megnyitója is. Az est házigazdája Ákos, mottója: "...Akkor hát itt az ideje, hogy megtedd az utolsó lépést. Szeretned kell a Nagy Testvért!" A vetítéssorozat következő állomásaként John Halas Állatfarm című filmjét tűzik műsorra március 28-án, majd a Christopher Morahan által feldolgozott 1984 következik április 25-én (ez a film még 1965-ben készült). Június 6-án Terry Gilliam Brazil című alkotása lesz látható, szeptember 26-án John Stephenson Állatfarmja, november 7-én pedig George Lucas THX-1138: 4EB/Electronic Labyrinth című Orwell-adaptációja kerül műsorra. A filmvetítések sorát december 12-én igazi különlegesség, Michael Anderson 1956-ban forgatott 1984-e zárja, Richard Burtonnel a főszerepben. Kegyetlen alkotás, melyben az angol kiadók által kezdetben politikai óvatosságból visszautasított, a keleti államokban szovjetellenesnek minősített, valójában minden vörös-, fekete- vagy barnaterror és agymosás ellen tiltakozó regény légkörét tökéletesen sikerült átmenteni mozgóképre.
Orwell munkáiról a www.orwell.hu portálon tájékozódhatnak az érdeklődők.
Sz. É. |