Esszépályázat eredményhirdetése
George Orwell születésének centenáriuma alkalmából esszépályázatot hirdetett a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány. A cél az volt, hogy ráirányuljon a figyelem a 80-as évek közepéig Magyarországon politikai indokból megjelenési tilalmi listán lévő világhírű angol író, George Orwell munkásságára, a XX. század egyik legjelentősebb életművére, és elsősorban a diákok ösztönzést kapjanak az életműben való elmélyedésre.
A pályázatok beadási határideje 2003. július 15-e volt, a zsűrizés 2003. szeptember 11-én 13 órakor megtörtént, a kiértékelés szeptember 15-ével zárult. A zsűri tagjai Bekk Mária történész, szerkesztő, Körmendy Zsuzsanna irodalomtörténész, szerkesztő és Tallai Gábor szerkesztő voltak. Az esszépályázatra 39 pályamű érkezett.
A zsűri a következő véleményt fogalmazta meg a pályázatokkal kapcsolatban:
„A pályázat, amelyet három kategóriában hirdettünk meg, középiskolásoknak, egyetemistáknak és ún. nyílt pályázatként, sikeresnek bizonyult. A beérkezett pályázati anyagok ismeretében a zsűri úgy döntött, hogy némileg módosítja a pályázati kiírást: a középiskolások díjazásánál az első három helyezetten kívül további öt pályázó is pénzjutalomban részesül; a felsőoktatási intézményekben tanuló pályázók esetében az első három helyezettet jutalmazza; a nyílt pályázat első díját nem adja ki, de különdíjjal jutalmaz egy szatirikus elbeszélést. A pályázatok értékelésénél a zsűri a tartalmi szempontok mellett külön értékelte az eredetiséget, a hang őszinteségét és a megírás igényességét.”
A középiskolás kategória díjazottjai (A nevekre kattintva elolvashatják a pályázók által készített műveket. A kéziratok szerkesztetlenek!)
1. díj: Markó Barbara – Minden állat egyenlő, de egyes állatok egyenlőbbek a többinél (50.000 Ft) 2. díj: Zsirai Viktória – Barátom, Smith (40.000 Ft) 3. díj: Tóth Balázs – Egy öreg ló visszaemlékezései (30.000 Ft)
Jutalomban részesül: Barta Zita – Minden állat egyenlő, de egyes állatok egyenlőbbek a többinél (10.000 Ft) Berei Andrea - 1984 Magyarországon (10.000 Ft) Farkas Adrienn - Írás és olvasás tanfolyam az Állatfarmon (10.000 Ft) Juhász Mihály – Szabadság? Egyenlőség? Testvériség? (10.000 Ft) Viski András – Az egyenlők és az egyenlőbbek (10.000 Ft)
Felsőoktatási intézményben tanuló diákok közti díjazottak
1. díj: Görög Hajnalka – A tegnapi tagnap keresése. A történelmi emlékezet elvesztése és a totalitárius ideológia George Orwell 1984 című regényében (100.000 Ft) 2. díj: Kása Mónika – A rémkép valósága (75.000 Ft) 3. díj: Andriska János – A rémkép valósága (50.000 Ft)
A „nyílt kategória” díjazottjai
1. díjat nem ítélt meg a zsűri 2. díj: Hagya Andrea – Orwellről szabadon (75.000 Ft) 3. díj: Szalai Ferenc – George Orwell, az újságíró (50.000 Ft)
Különdíj: Urbán Károly – Napló Nirvánából (70.000 Ft)
Gratulálunk a nyerteseknek! Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány
Képzőművészeti és videoklip pályázat nyertesei
A Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány 2002 decemberében pályázatot írt ki George Orwell születésének 100. évfordulója alkalmából: képzőművészeti pályázatot középiskolások és felsőoktatási intézmények hallgatói valamint határon túli diákok számára, illetve nyitott - kormeghatározás nélküli - videoklip pályázatot.
A pályázati feladat George Orwell irodalmi munkássága (1984, Állatfarm c. regények) szellemi adaptációjának vizuális megjelenítése volt. A pályázóktól képzőművészeti alkotásokat (karikatúrákat, plakátokat, festményeket, plasztikákat, szobrokat, fénykép-montázsokat, számítógépes grafikákat), illetve videoklipeket vártunk. A szűkebb témaválasztás és a megvalósítási forma az alkotói fantázia szabadságára volt bízva.
A pályázatok beadási határideje 2003. április 30-a volt, a zsűrizés 2003. május 28. 15 órakor megtörtént, a kiértékelés június 16-ával zárult. A zsűri tagjai Fabényi Júlia, művészettörténész, a Műcsarnok főigazgatója, Fábry Sándor, újságíró, dramaturg, a Dizájn Center ötletgazdája, F. Kovács Attila, belsőépítész, Kardos Csaba, dramaturg, forgatókönyvíró, informatikus és Szalai András, művészettörténész, építész, a BME és a Magyar Iparművészeti Egyetem adjunktusa voltak. A zsűri tagjai a pályamunkák megtekintése után egyhangúlag módosította a pályázati kiírásban szereplő alapadatokat, a lehetséges díjazottak számát és a pénzjutalom összegét, a következő indoklással: "A pályamunkákból kiderült, hogy Orwell olvasása túl nagy feladat a fiatalság számára. A pályaművek többnyire zsenge illusztrációi voltak Orwell műveinek, a feladat - illusztráció - viszont már képzőművészetileg felkészültebb alkotót kíván. A meg nem ítélt 100.000 Ft-os első díjjal a zsűri kifejezte, hogy nem talált kiemelkedő alkotást. Az arányosan módosított összeg (75.000 Ft-os és 50.000 Ft-os díj) a díjazott munkák közötti minőségi és mennyiségi különbséget szerette volna kifejezni."
A képzőművészeti pályázatra 42 pályázó nyújtott be összesen 62 pályaművet, a videoklip pályázaton pedig 7-en indultak 8 pályamunkával.
Az Orwell-év alkalmából meghirdetett képzőművészeti pályázat díjazottjai:
75.000 Ft (képsorozattal pályázók): Haraszti Georgina (Budapest) Király Hajnalka (Kocsér) Szabó Levente (Veszprém)
50.000 Ft (egy alkotással pályázók): Durucskó Attila (Debrecen) Katona Dávid (Budapest) Keresztesi Botond (Tatabánya) Szikora Imre Norbert (Kecskemét)
Az Orwell-év alkalmából meghirdetett videoklip pályázat díjazottjai:
75.000 Ft (több alkotással pályázók): Bordos László Zsolt (Budapest)
50.000 Ft (egy alkotással pályázók): Kovács Ivó (Budapest)
30.000 Ft (egy alkotással pályázók): Csapó Ferenc (Ádánd) Kovács Sándor - Szőke Tamás (Budapest)
A díjazottaknak gratulálunk!
Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány
|